Вольфрам дріт ВР 5/20, 0,5 мм

Вольфрам дріт ВР 5/20, 0,5 мм

Вольфрам дріт ВР 5/20, 0,5 мм від компанії ТОВ "Імпера Груп" - фото 1
12 000 ₴
В наявності

Доставка

Детальніше про доставку

Оплата

Характеристики

Тип
загального призначення (ОН, ОК)
Клас міцності
1
Диаметр проволоки, мм
0.5

Опис

Розпродаж!!! 1 бухта - 24м

Сплав унікальний поєднанням якостей пари рідкісних металів. Основою сплаву є вольфрам, який має найбільшу тугоплавкість, а також твердість серед відомих металів. Його температура плавлення досягає 3410°С, а температура закипання можна порівняти з температурою на поверхні сонця і становить 6690°С. Таким чином, вольфрамові сплави перевершують за твердістю та тугоплавкістю інші матеріали. У свою чергу реній мало чим поступається вольфраму. Його жароміцність у поєднанні з високою стійкістю до корозії ставлять його до лідерів серед інших металів. Температура плавлення ренію = 3170°С, а кипить при 5870°С. При легуванні вольфраму 5% ренію, підвищується показник пластичності і t° рекристалізації вольфраму. Сплав ВР5, як правило, використовують як позитивний електрод в термопарі.

Для досягнення в термопарі максимальних значень термоелектрорушійної сили сплав ВР підключають як негативний електрод, при цьому вміст не повинен перевищувати 35%. Це дозволяє сплаву не втрачати однорідність при температурі вище 1100 ° С, інакше зі втратою однорідності знижується термо-ЕРС. У вітчизняній металургії, як правило, використовують сплави з вмістом ренію не вище 20%, що дозволяє вимірювати температуру до 2500°С. ВР-сплави мають стійкість до впливу гелію, аргону, водню та сухого азоту. Стабільність сплаву підвищується в 2-3 рази при t° до 2000°С при легуванні кремнелужними присадками.

Одним із недоліків сплавів ВР є погана відтворюваність термо-ЕРС. Виникає необхідність розділяти сплави на наступні категорії термоелектродних пар: А-1 передбачає використання матеріалу при температурах досягають 2200 ° С; А-2 і А-3 використовують при t°середовища до 1800°С. Забороняється використання дроту з різних партій, через те, що кожна партія має свій показник термоелектрорушійної сили. При кондакті азоту зі сплавом у вакуумі необхідно відстежувати видалення органічних речовин, пилу та обов'язково підтримувати чистоту.